Filharmonia Dowcipu

filharmonia_dowcipu_01Filharmonia Dowcipu parodiuje klasyki, które zna i kocha każdy, w niewątpliwie zakręcony, błyskotliwy i atrakcyjny sposób, tworząc oryginalny spektakl kreowany i kierowany przez pianistę Waldemara Malickiego, dyrygenta Bernarda Chemielarza oraz reżysera Jacka Kęcika.

Ten niezwykły spektakl przedstawiany jest w formie występu orkiestry, składającej się z dziewiętnastu członków ? muzyków i śpiewaków operowych. Muzycy ci grają niemalże wszystko: od Bacha, poprzez muzykę filmową, kończąc na heavy metalu. Waldemar Malicki przewodzi spektaklowi, utrzymując komiczny styl, z wielkim szykiem charakterystycznym dla Victora Borge ? ?Niezwykle zabawny i inteligentny, zapewniający dawkę świetnej muzyki?. Komediowo.pl

Filharmonia Dowcipu jest zjawiskiem na skalę światową. Przedsięwzięcie zaowocowało powstaniem wielokrotnie nagradzanego polskiego hitu ?Co tu jest grane??, którego twórcy za pomocą muzyki klasycznej pokazują i udowadniają, że granice pomiędzy różnymi narodowościami nie istnieją ? koniec końców wszyscy dzielimy te same wartości, czego dowodem jest fakt, iż zarówno żarty, jak i muzyka są uwielbiane przez wszystkich widzów!

Filharmonia Dowcipu to muzyka klasyczna, znajdująca swoje zastosowanie w XXI wieku. Znane i uwielbiane dźwięki operowe oraz symfoniczne wykonywane tak, jak gdyby zostały skomponowane w czasach dzisiejszych, ?Zanurzone w niezwykłej zgodności pomysłów, głosów, zdolności instrumentalnych i wybuchów śmiechu ze strony publiczności. Zaskakująca, elegancka, czasami zakręcona… cała gama pozytywnych emocji emanujących ze sceny.? Bilety24.pl

W zespole Filharmonii na instrumentach smyczkowych gra piękna kobieta ? jak komentuje Malicki: ?Z racji, że wszystkie przedsiębiorcze Polki wyjechały do Wielkiej Brytanii w celach zawodowych, byliśmy zmuszeni wybierać z ?resztek? ? tych najpiękniejszych…?.

Elementy międzyludzkiej rywalizacji, różnic kulturowych pomiędzy różnymi nacjami, czy seksizm, są tutaj płótnem dla malowania żartem oraz punktem wyjściowym dla intelektualnej improwizacji wykpiwania rzeczywistości, jak i drwienia z przywar innych ludzi.

Waldemar Malicki, pianista-wirtuoz, będący jednocześnie liderem i gospodarzem spektaklu, posługuje się biegle pięcioma językami (niestety, często nie może się zdecydować, który z nich wybrać). Jego zdolności komiczne porównywane są do prezentowanych przez słynnego Victora Borge, którego Malicki osobiście podziwia.

filharmonia_dowcipu_02

Znakomita aranżacja, która sprawia, że muzyka brzmi jak gdyby skomponowała została w XXI wieku, to dzieło Bernarda Chmielarza,

który nie tylko dyryguje orkiestrą, ale również jest jednym z bohaterów scenicznych. Scenarzystą i reżyserem spektaklu jest Jacek Kęcik, jeden z najwybitniejszych reżyserów polskich.

Tomek Borkowy, dyrektor artystyczny Universal Arts, jest dumny i podekscytowany faktem, iż Filharmonia Dowcipu została wcielona do programu
Festiwalu Fringe: ?Widzowie festiwalu pokochają Filharmonię. Przypomina mi ona ?Opera Galactica?, musical Gwiezdnych Wojen, który wyprodukowaliśmy w 2001r.; jest wiele podobieństw ? Filharmonia, podobnie jak Galaktyka, to multimedialny spektakl muzyczny, który jest bardzo zabawny i ujmujący. Przypomina nam wszystkim muzykę, którą znamy i kochamy. Nie da się oprzeć jej urokowi, oryginalności przekazu.

 

Filharmonia Dowcipu, Festiwal Fringe 2014, Edynburg, 31 lipca ? 24 sierpnia (z wykluczeniem 21), 18:30 (75min).

Miejsce: venue150@eicc, Fringe Venue 150, 150 Morrison Street, EH3 8EE

Bilety: 31 lipca i 1 sierpnia prapremiera ?8; Poniedziałek – Piątek ?12 (?10), dzieci ?6, bilet rodzinny ?30, Sobota & Niedziela ?14 (?12), dzieci ?7, bilet rodzinny ?36

Kontakt: 150 BOX OFFICE: 0844 847 1639, www.venue150.com; the Main Fringe box office 0131 226 0000; www.edfringe.com; Universal Arts box office 0131 220 0143, www.universalartsfestival.com